Bojnický zámok a zámocká záhrada

 

Dominantou Hornej Nitry je bez akéhokoľvek zaváhania Bojnický zámok, ktorého návštevníci sa dajú rátať na niekoľko sto tisíc ročne. Práve obdobie Veľkej noci láka turistov zo všetkých kútov Slovenska, stráviť sviatky u nás. V čase tejto pandémie by sme Vás radi motivovali do budúcna, a pripomenuli, že keď sa bude môcť opäť slobodne a bez strachu cestovať, sme tu stále pre Vás. BELASSI Hotel & Restaurant sa nachádza 5 minút pešo od Bojnického námestia, od ktorého je to už len pár metrov k Bojnickému zámku. Pripravujeme pre Vás pobytové balíčky, v ktorých sú zahrnuté vstupenky do hlavných atrakcií regiónu.

Bojnický zámok

Na mieste dnešného zámku bolo drevené hradisko, z ktorého sa v 9. storočí vyvinul drevený hrad. Ten bol v 13. storočí prebudovaný na kamenný gotický hrad, ktorý plnil obranné funkcie. Postupne prešiel renesančnou a barokovou prestavbou, na prelome 19. a 20. storočia bol prebudovaný v neogotickom slohu na reprezentačné sídlo s vodnou priekopou a parkom. Prvým známym majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky.

Jeho posledný šľachtický majiteľ, gróf Ján František Pálffy dal hrad prebudovať na romantický zámok podľa vzoru francúzskych zámkov z údolia rieky Loire. Dnes je zámok súčasťou Slovenského Národného múzea a slúži ako múzeum s expozíciami výtvarných a umelecký diel – akési splnené želanie Grófa Pálffyho, ktorý sa konca prestavby zámku nedožil. Želal si však, aby priestory zámku navštevovali všetci milovníci umenia a histórie.

Návštevníci majú počas prehliadky zámku sprístupnených 40 percent všetkých priestorov a absolvujú 602 schodov. Na výber sú dva návštevné okruhy – zámocký a galerijný. Počas roku sú aj rôzne tematické prehliadky – napríklad Valentín za Zámku, Rozprávkový zámok, či nočné prehliadky.

Hradby mesta Bojnice

Okolo Bojnického zámku a v meste Bojnice môžeme stále vidieť kamenné múry, ktoré boli kedysi súčasťou hradného opevnenia. Ich časť sa nachádza aj v našej hotelovej záhrade.

Pôvodne bola okolo mesta len akási drevená kolová ohrada, bez hradnej priekopy. Kolové opevnenie nahradil výstavbou murovaného opevnenia, pravdepodobne s dvomi bránami až Pavol Pálffy. Mestské opevnenie nemalo vonkajšie priekopy, ani delové bašty, ani veže, ako to bývalo zvykom v 17. storočí. Jediná veža, ktorá vznikla pravdepodobne súčasne s výstavbou mestského opevnenia, je predstavená baroková veža farského kostola, ktorá sa stala druhou dominantou Bojníc. Pavol IV Pálffy a jeho žena Mária Františka Khuen – Belassy, ktorej meno nesie aj náš hotel, ju dali postaviť pred loď kostola. Viac informácií nájdete na stránkach mesta Bojnice.

 

Zámocký park

Neodmysliteľnou súčasťou Bojníc je zámocký park. Nielen pre turistov, ale aj pre miestnych poskytuje dokonalé miesto pre relax najmä počas víkendov a sviatkov. Počas hlavnej sezóny – od polovice apríla do konca septembra tu stretnete nespočetné množstvo ľudí. Ak si chcete vychutnať prázdne chodníčky bez davu ľudí odporúčame návštevu mimo sezóny, alebo si nastaviť budík na skoré ranné hodiny.

Pred vchodom do zámku sa nachádza vyše sedemsto ročná Lipa Kráľa Mateja. V svojich najlepších časoch mala jej koruna priemer 36 metrov a obvod kmeňa 12 metrov. Matej Korvín v 15. storočí v jej tieni usporadúval veľké hostiny, porady, či podpisoval  kráľovské listiny so záverečnou formulou – Pod našimi milými lipami bojnickými. V roku 1969 bola lipa štátnou ochranou prírody vyhlásená za chránený prírodný výtvor. Ďalší mohutný strom, ktorý je možné nájsť počas prechádzky v zámockom parku je Ginko dvojlaločné.

Tip na záver – Romantické miesto pre piknik – lúka nad Bojnickým zámkom

Ak hľadáte jedinečný výhľad na Bojnický zámok s odstupom, a nevadí vám krátka prechádzka po lúke, naplánujte si piknik v prírode. Od Bojnického námestia pokračujte po chodníku smerom k novému vstupu do Zoo. Najprv budete míňať po ľavej strane Bojnický zámok, neskôr po pravej ruke budete mať nový vstup do Zoo…stále nasledujte chodník … vľavo sú sokoliari a vpravo sa rozprestiera lúka pod lesom. Skúste prejsť o niečo vyššie smerom k lesu – keď sa otočíte, naskytne sa Vám jedinečný výhľad – netreba ani platiť vstup na vyhliadku ? Čím vyššie vyjdete, tým lepšie a vyhnete sa davom turistov.

Hotel Belassi sa nachádza v srdci historického mesta Bojnice. Jeho časť je replikou historických budov, ktoré nebolo možné zachrániť. Poskytuje ubytovanie v 12 komfortne zariadených izbách, 7 izbách typu delux a luxusnom rodinnom apartmáne. Priestory hotela sú bezbariérové a nefajčiarske.