Ako sa dostať na vyhliadkovú vežu nad Bojnicami

Jednou z najnovších atrakcií v Bojniciach je vyhliadková veža v korunách stromov – Čajka v oblakoch. Bojnice za poslednú dobu prešli veľkými zmenami, a tak isto aj les v ktorom sa vyhliadka nachádza. Nesporne, pre turistov je to jeden z dôvodov prečo opäť, či prvý krát mesto Bojnice navštíviť.

Asfaltová cesta verzus turistický chodník

K vyhliadkovej veži sa bez problémov dostane každý. Od turistov, až po mamičky s kočiarmi.

Nová asfaltová cesta až pod vežu vedie od kúpaliska Čajka, ktoré sa nachádza kúsok od Bojnického zámku. Asfaltová cesta vytvára akýsi okruh, takže máte na výber, jednou cestou sa môžete prejsť smerom hore, a druhou naspäť. Pod vyhliadkou sa nachádza aj platené parkovisko, stále však musíte rátať, že niekoľko sto metrov peši prejsť musíte. Chôdzu obmedzíte na minimum ak sa od kúpaliska Čajka priamo pod vyhliadkovú vežu odveziete mini vláčikom – kvôli ktorému bola asfaltová cesta vybudovaná.

Ak sa nebojíte prírody zvoľte zlatú strednú cestu, a to turistický žlto značený chodník po Bojnickej Kalvárii. Pri tejto alternatíve odporúčame spevnenú obuv, nakoľko pôjdete po neupravenej ceste a prekonáte niekoľko desiatok schodov.

Bojnickú kalváriu dal vystavať správca bojnického panstva Andreas Csicsmanyi v roku 1816. Putovanie začína prvou kaplnkou, ktorá sa nachádza pri hlavnej ceste smerom z Bojníc na Nitrianske Rudno. Pozostáva zo šiestich zastavení, predstavujúcich scény z krížovej cesty. Kalvária je ukončená na lesnej čistinke vrcholovou kaplnkou Sedembolestnej Panny Márie s tromi krížmi. Povyše tejto kaplnky sa môžete napojiť na asfaltovú cestu, a pár metrov smerom vpravo nájdete malú vyhliadku, akúsi predchodkyňu vyhliadkovej veže. Síce nie je vidno vo dne, v noci z diaľky niekoľkých kilometrov, no je verejnosti prístupná bezplatne. Istú dobu bola kvôli vandalom zatvorená, no vzali si ju pod patronát miestny sokoliari, vďaka ktorým je opäť v prevádzke. Poskytuje krásny výhľad na Bojnický zámok a okolie.

Čajka v oblakoch

Ak chcete pokračovať ďalej na Čajku v oblakoch – priamo oproti malej vyhliadke je vychodený lesný chodníček, ktorý sa neskôr napojí na asfaltovú cestičku. Odmenou pre deti po cca 30 minútovej prechádzke do kopca je veľké množstvo preliezok a dedinka rozprávkových domčekov priamo pod vyhliadkovou vežou. Nájdete tu pár stánkov so suvenírmi a občerstvením. Pre prípad núdze, a záujmu o použitie WC si však pripravte drobné, lepšie povedané celé euro.

Samotná vyhliadka sa týči do výšky 30 metrov na úpätí Malej Magury v nadmorskej výške 550 metrov so stúpaním 6%. Výhľady poskytuje na Bojnický zámok, ako i celé mesto Bojnice a Prievidza. Nakoľko v blízkom okolí sa nenachádza žiadny horský vrchol s podobným výhľadom, v tomto smere je vyhliadka jedinečná. Deti, a možno aj dospelých isto zaujme možnosť dostať sa dole vďaka tobogánu, za ktorý si však musíte priplatiť.

Vyberte si z našej širokej ponuky pobytových balíčkov. Súčasťou je aj vstupenka na vyhliadkovú vežu Čajka v oblakoch. 

Napíšte nám